Хімія

9 клас. Хімія.
Тема.Співвідношення об’ємів газів у хімічних реакціях. Обчислення об’ємних відношень газів за хімічними рівняннями.
Мета: Формувати  знання учнів про  закон об’ємних відношень для газоподібних речовин на прикладі хімічних реакцій органічних речовин. Розвивати навички розв’язання розрахункових задач.
Обладнання: картки із завданнями.
Хід уроку

Актуалізація опорних знань

1.    Перелічите, які реакції характерні для ненасичених вуглеводнів.
2.    «Мозковий штурм» Чому для насичених вуглеводнів притаманна здатність вступити в реакції заміщення, а для ненасичених – приєднання?
3.    Тест – контроль .
1.    Серед наведених реакцій вкажіть реакцію гідрування:
      А) С3Н6 + НСl → ;         В) С3Н6  + Н2О→;
      Б) С3Н6  + Н2    →  ;          Г) С3Н6 + Br2.
2. Серед наведених реакцій вкажіть реакцію галогенування:
А) СН2 ═ СН2 + Cl2;        В) СН2 ═ СН2  + НСl → ;
 Б) СН2 ═ СН+ О2 → ;        Г)    СН2 ═ СН2 + Н2 → .
3. . Серед наведених реакцій вкажіть реакцію  гідрогенгалогенування:
 А) СН4 + Cl2;                  В) СН ≡ СН + НСl → ;
  Б) С2Н2  + О2 → ;                 Г)  ) С2Н2  + Н2 →.
4.Які з наведених речовин знебарвлюють бромну воду:
А) СН3 ─ СН2  ─СН3;   В) СН ≡ СН;           Д) ) СН3 ─ С ═СН2 ;
                                                                                                │
                                                                                                СН3

Б) СН3 ─ СН ═ СН2;     Г) СН3 ─ СН ─ СН3 ;  Е)   Н2С               СН2
                                                               │
                                                                СН3                     Н2С              С Н2 
5. Якими речовинами можна скористатися, щоб виявити сполуки з кратними (подвійними та потрійними) зв’язками:
А) Н2;       Б) Br2;         В) КМпО4;       Г) НСl .

6. Вкажіть тип реакції, спільний для насичених і ненасичених вуглеводнів:
А) приєднання;   Б) заміщення;    В) горіння;    Г) обміну.   

7. Які особливості будови зумовлюють характерні властивості етилену:
А) простий (ординарний) зв’язок;     В) потрійний  зв’язок;
     Б) подвійний  зв’язок;                          Г) два подвійні зв’язки.

 8. Які особливості будови зумовлюють характерні властивості ацетилену:
А) простий (ординарний) зв’язок;     В) потрійний  зв’язок;
     Б) подвійний  зв’язок;                          Г) два подвійні зв’язки.

      9. Виберіть правильне твердження: етилен можна одержати під час…
      А) взаємодії етану з хлором;  Б) взаємодії ацетилену з хлороводнем;
      В)дегідрування етану;              Г)дегідратації етилового     спирту(відщеплення  Н2О).

      10.Виберіть правильне твердження: ацетилен можна одержати під час…
      А)  дегідрування пропану;  Б)  термічного розкладу метану;
      В)дегідрування етану;          Г)дегідратації етилового спирту  (відщеплення   Н2О).     
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
За рівняннями реакцій можна обчислювати масу, об’єм, кількість речовини, що вступили в реакцію та утворилися.  Багато реакцій за участю вуглеводнів  перебігають у газовій фазі. Тому потрібно використовувати таке поняття як молярний об’єм. Пригадайте, чому дорівнює Vm. Але, якщо речовини є газоподібними і вимірюються в об’ємних одиницях, то обчислення можна значно спростити, використовуючи закон співвідношення об’ємів газів у хімічних реакціях , або закон Гей-Люссака. Познайомимося з цим законом, навчимося використовувати його в обчисленнях.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Закон об’ємних відношень газів (Гей-Люссака)
У хімічних реакціях  об’єми газів, що вступають у реакцію та  утворюються  внаслідок реакції, співвідносяться як невеликі цілі числа.  (ці числа відповідають коефіцієнтам у рівнянні реакції)
Алгоритм розв’язування задач:
  1. Записуємо скорочену умову задачі
  2. Записуємо рівняння реакції
  3. Над формулами речовин записуємо відомий об’єм  однієї речовини. Через Х позначаємо невідомий об’єм іншої
  4. Під формулами записуємо відповідні коефіцієнти
  5.  Складаємо пропорцію та розв’язуємо її.
Завдання для самостійної роботи ( закріплення  умінь і навичок)
Задача №1
Обчислити об’єм водню,що може приєднати  5,6л ацетилену внаслідок повного його гідрування. Визначте об’єм продукту  реакції.
Задача №2
Спалили 4л бутану (н.у.). Який об’єм кисню знадобився для цього?
Задача №3
Який об’єм карбон (ІV) оксиду утвориться під час спалювання 15 м3 етилену?
Завдання для застосування вмінь у подібній ситуації та змінених умовах
Задача №4
Який об’єм карбон (ІV) оксиду утвориться під час спалювання   етилену масою 2,8 г ?
Задача №5
Обчислити об‘єм кисню, що потрібен для спалювання 40 л суміші, яка містить 20% ацетилену і 80% етану.
Задача №6
У побутовому газовому котлі з бойлером витрати метану становлять    4,38 м3/ год. Обчисліть об’єм повітря, необхідний для безперервної роботи котла упродовж доби.

Домашнє завдання:
 §22 , зошит
задача: обчислити об’єм хлору, що може приєднатися етиленом об’ємом 10 л
Творче завдання: підготувати повідомлення по групам:
1. Склад і будова поліетилену
2. Властивості поліетилену

3. Застосування поліетилену





Немає коментарів:

Дописати коментар